top of page

.

Cotyora Hukuk Bürosu, Sırbistan pazarını tanımak, yatırımlarda bulunmak; şube, şirket ve temsilcilik açmak isteyen müvekkillerine hizmet vermektedir.

Sırbistan, 2025’te Avrupa Birliği’ne katılmak için hazırlanan ve her geçen yıl ekonomisini büyütmekte, yasal mevzuatlarını Avrupa Birliği yasalarıyla uyumlu hale getirmektedir.

Türkiye’den çok sayıda yatırımcı Sırbistan’da iş yatırımları gerçekleştirmektedir. Son dönemde artan bu yatırım ve iş hacmi sebebiyle bölgede Türk yatırımlara büyük önem verilmektedir.

Bizler, Sırbistan’da sizler için pazar araştırması yapıp, yatırımlarınızla orantılı hedefler belirleyerek; şirket kurulumu, temsilcikler, depo, mağazacılık imkânlarını araştırmakta ve iş takiplerini sağlamaktayız.  Ayrıca iş ortakları arayan firmalara sektör bazında danışmanlık sağlayarak, acentelik, distribütörlük sözleşmelerinin imzalanmasında rol oynamaktayız.

Nasıl Çalışırız?

Sırbistan’da şirket kurulumuna karar veren müvekkilimiz ile ilk önce kurulacak şirket türü tartışılır. Hedeflenen ticari iş ve hacim, çalışacak personel, şirketten beklentiler gibi birtakım kriterlerle şirket türü belirlenir. Bu noktada devlet teşvik  ve destekleri değerlendirilerek siz müvekkillerimiz için en ekonomik ve sorunsuz yol haritası çizilir. Ardından kurulum işlemlerine geçilir. 

Sırbistan’da en yaygın şirket türü limited (d.o.o) şirkettir.

Sırbistan’ da limited şirket kurulması için gerekli asgari sermaye tutarı 100 RSD (yaklaşık 0.85 Eu) olarak belirlenmektedir. Düşük sermaye bedeli ile açılan şirketlere yönelik şüpheli bakış açısı sebebiyle sermaye bedelinin gerçekçi bir tutarla ödenmesi tavsiye edilmektedir.

 

Pek tabii tercih ve talepler doğrultusunda Sırbistan’da Anonim, Kollektif ve Komandit Şirket kurulumları da tarafımızca gerçekleştirilmektedir. Tavsiye edilen şirket türünün limited şirket olmasının sebebi Sırbistan’da en çok tercih edilen şirket türü olmasıdır.

Şirket Kurulumları hızlı ve zahmetsiz tamamlanmaktadır. Bu süreç Sırbistan’daki yerel ortaklarımız tarafından mevzuatlara uygun ve pürüzsüzce tamamlanır.

Sırbistan

bottom of page